آزمون tömer (تومر)

آزمون tömer (تومر) ، Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezı توسط دانشگاه آنکارا با هدف سنجش سطح زبان ترکی استانبولی متقاضیانی که قصد کار ، تحصیل و یا تابعیت کشور ترکیه را دارند برگزار می شود . قبولی در آزمون tömer یکی از مهمترین پیش شرط های ورود به دانشگاههای ترکیه که زبان تدریس آنها ترکی استانبولی است ، می باشد. آزمون Tömer هر هفته دو بار در دانشگاه آنکارا ، یکبار در دانشگاه استانبول و هر دو ماه یکبار در نمایندگی tömer در ایران برگزار می شود. ثبت نام آزمون tömer در آنکارا بصورت حضوری انجام می شود. برای ثبت نام آزمون tömer در استانبول می توان بصورت آنلاین نیز ثبت نام کرد. شرکت در آزمون tömer پیشنیاز و محدودیت سنی ندارد. داوطلب حداکثر سه بار در طول یکسال می تواند در آزمون  tömerشرکت کند.

انواع مدارک tömer :

  • Diploma (دیپلم) : این مدرک دارای کد بین المللی و اعتبار مادام العمر می باشد. کلیه دانشگاههای ترکیه آن قبول دارند.
  • Sertifika (گواهینامه) : این مدرک دارای کد بین المللی می باشد. مدرک Sertifika شامل سه نوع مقدماتی (TEMEL)  ، متوسط (ORTA) و پیشرفته (YÜKSEK) است. گواهینامه مقدماتی دارای اعتبار 6 ماه الی 1 سال می باشد گواهینامه متوسط و پیشرفته یک سال الی 2 سال اعتبار دارد.

آزمون tömer ارزیابی معتبر و دقیق از چهار مهارت زبانی ((نوشتن (Writing) ، خوانداری (Reading) ، شنوایی (Reading) و مکاالمه (Speaking) را ارائه می دهد. آزمون tömer  در ۲ مرحله ، به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود . آزمون بخش شفاهی بعد از بخش آزمون کتبی در همان روز برگزار می شود. سوالات آزمون tömer ، تستی، تشریحی، صحیح و غلط، درک مطلب ، استدلالی و تطبیقی خواهند بود.

در جدول زیر الگوی کلی بخشهای مختلف آزمون tömer  نشان داده شده است :

آزمون تومر ترکیه

زمان اعلام نتیجه آزمون tömer ؟

نتیجه آزمون tömer حداکثر  1 الی 5 روز کاری به ایمیل داوطلبان ارسال خواهد شد. اصل مدرک یک ماه بعد از آزمون تحویل داده می شود.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون tömer ؟

دو قطعه عکس پرسنلی - کپی پاسپورت - در صورت عدم وجود پاسپورت، ترجمه شناسنامه به ترکی

 

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد آزمون tömer (تومر) با کارشناسان و مشاوران دپارتمان ترکی تماس بگیرید.