آزمون YDS (یدس)

آزمون YDS (یدس) ، Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı  که توسط سازمان OSYM (مرکز سنجش و تقسیم بندی دانشجویی ترکیه) و طبق مقررات شورای آموزش عالی (YÖK) کشور ترکیه برگزار می شود ، دانش زبان های خارجی متقاضیانی که قصد استخدام و یا تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور ترکیه دارند را از لحاظ گرامر ، خواندن ، درک مطلب و واژگان  ارزیابی می کند. قبولی در آزمون YDS شرط ورود به دانشگاه و  ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در کشور ترکیه می باشد.آزمون YDS در اکثر دانشگاههای ترکیه برگزار می شود. اعتبار نتیجه آزمون YDS بین 1 الی 5 سال میباشد . آزمون YDS ، سالانه 3 بار در فصلهای بهار و پاییز و زمستان برگزار می شود. نتیجه آزمون سه روز بعد از آزمون اعلام می شود.

آزمون YDS حاوی 80 سوال تستی می باشد. نمره آزمون از 0 تا 100 و نمره هر سوال 1.25 می باشد. سوالات بصورت 5 گزینه ای ارائه می شوند. مدت آزمون ،  180 دقیقه می باشد.

در جدول زیر انواع سطح بندی آزمون YDS نشان داده شده است :

انواع سطح های YDS

آزمون e-YDS

آزمون e-YDS بصورت کامپیو­­­­تری (computer-based) و معمولا هر ماه یکبار برگزار می شود . نتیجه آزمون e-YDS تقریبا 12 ساعت بعد از آزمون اعلام می شود. مدت زمان آزمون e-YDS ، 150 دقیقه می باشد. جهت شرکت در آزمون e-YDS یک ماه قبل از تاریخ آزمون باید ثبت نام کنید. متاسفانه ثبت نام در این آزمون برای داوطلبان خارجی امکان پذیر نیست .

اگر بیش از یک بار امتحان در آزمون YDS شرکت کرده و نمرات مختلفی کسب کنید ، بالاترین نمره ای که گرفته اید به عنوان نمره اصلی در نظر گرفته خواهد شد.

کلیه حقوق و قوانینی که در مورد داوطلبان آزمون YDS رعایت می شود برای داوطلبان آزمون E-YDS نیز یکسان است.

 

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد آزمون YDS (یدس)با کارشناسان و مشاوران دپارتمان ترکی  تماس بگیرید.