آزمون YÖS (یوس)

آزمون YÖS (یوس) ، Yabanci Uyruklu Oğrenci Sinavi که زیر نظر وزارت علوم ترکیه (YÖK) برگزار می شود ، آزمون ورودی دانشگاههای ترکیه برای اتباع خارجی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی یا دکتری در رشته های پزشکی و دندان پزشکی ، مهندسی ، زیرشاخه های پزشکی و ... در دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه را دارند ، می باشد. افراد بالای 40 سال نمی توانند در آزمون YÖS شرکت کنند و در صورت قبولی این افراد در آزمون YÖS ، اجازه ثبت نام در دانشگاه داده نمی شود. آزمون YÖS هر سال یک بار در دانشگاههای دولتی و خصوصی برگزار می شود و معمولا هر دانشگاه خود اقدام به طراحی سوالات و برگزاری آزمون می کند. بعضی از دانشگاهها نمره آزمون YÖS یکدیگر را قبول می کنند ولی از نمره اخذ شده 2 الی 9 درصد کم می کنند.

تقسیم بندی تعداد سوالات آزمون YÖS در دانشگاههای مختلف متفاوت است. تعداد سوالات ، بین 80 الی 120 سوال می باشد  که حدودا شامل 45 سوال IQ (هوش) و 35 سوال ریاضی و هندسه است. بعضی از دانشگاهها سوالاتی در مورد اطلاعات عمومی نیز دارند.  مدت زمان آزمون مابین 80 الی 150 دقیقه طول می کشد. سوالات آزمون بصورت تستی ارائه می شوند و هر سوال 5 گزینه ای است . در بعضی از دانشگاهها ، سوالات نمره منفی دارند (معمولا نسبت نمره منفی 4 به 1 (به ازای 4 جواب غلط ، امتیاز 1 جواب صحیح از بین می رود) میباشد). بعضی از دانشگاهها علاوه بر آزمون یوس ، یک مصاحبه نیز دارند.

زبان توضیحات سوالات آزمون ، بستگی به انتخاب زبان دفترچه آزمون YÖS دارد. هنگام ثبت نام برای آزمون YÖS ، در وبسایت مربوط به دانشگاه مورد نظر ، داوطلب می تواند زبان دفترچه آزمون را انتخاب کند ولی توصیه می شود که زبان دفترچه آزمون YÖS به زبان ترکی استانبولی انتخاب شود چون سوالات طراحی شده به این زبان می باشند و سپس به زبانهای مختلف ترجمه می شوند. هنگام ترجمه سوال احتمال وجود ترجمه اشتباه وجود دارد.

در صورت قبولی در آزمون YÖS متقاضی برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر نیازمند مدرک tömer (تومر) می باشد.

شرایط لازم برای شرکت در آزمون YÖS ؟

دانش آموزان سال آخر دبیرستان یا فارغ التحصیلان دبیرستان با ملیت خارجی ، متقاضیانی که حداقل دارای مدرک دیپلم ، پیش دانشگاهی و یا سال چهارم متوسطه هستند ، دانشجویان ، افرادی که دارای مدرک کاردانی و بالاتر هستند نیز می توانند در آزمون YÖS شرکت کنند.

زمان اعلام نتیجه آزمون YÖS ؟

ارائه جواب آزمون YÖS هر دانشگاه بین 1 الی 10 روز طول می کشد . داوطلب در صورت قبولی در آزمون ، سه روز مهلت ثبت نام دارد. در صورت عدم قبولی ، در مراحل تکمیل ظرفیت (4 بار) می تواند نمره اخذ شده را به دانشگاههای مورد نظر ارسال کند.

مدت اعتبار نمره آزمون YÖS ؟

مدت اعتبار نمره آزمون YÖS یکسال است بدین معنی که پس از اعلام نتیجه آزمون ، داوطلب بمدت یکسال فرصت دارد که نمره اخذ شده را به دانشگاههای مورد هدف جهت پذیرش ارسال کند. داوطلب می تواند در تمامی دانشگاههایی که آزمون YÖS را برگزار می کنند ، شرکت کند.

برخی از دانشگاهها  بعد از آزمون یوس و در همان روز ، آزمون tömer (تومر) را برگزار می کنند.

نحوه ثبت نام در آزمون YÖS ؟

جهت ثبت نام در آزمون YÖS از بازه اول بهمن ماه تا آخر اسفند با موسسه رویای دانش تماس بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای  ثبت نام در آزمون YÖS ؟

ترجمه ریزنمرات ، مدرک دیپلم ، ریزنمرات پیش دانشگاهی ، پاسپورت ، عکس اسکن شده

امکان لغو و یا تغییر ساعت آزمون YÖS ؟

امکان لغو و یا تغییر ساعت آزمون وجود دارد و در صورت عدم شرکت داوطلب در آزمون ، امکان برگرداندن مبلغ در بعضی از دانشگاهها وجود دارد .

 

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد آزمون YÖS (یوس) با کارشناسان و مشاوران دپارتمان ترکی تماس بگیرید.